Știți obsesia mea cu drepturile de autor. Fiind o persoană care trăiește din video, mă frustrează faptul că noi muncim și altcineva se folosește de munca noastră.

Un reporter de la Prima TV mi-a trimis un mail prin care îmi cerea acordul pentru folosirea imaginilor cu nefericitul accident în buletinul lor de știri.

Este pentru prima oară când primesc un astfel de mesaj de la o televiziune și am fost plăcut impresionat.

Extras din mail:

Redacţia de ştiri a postului Prima TV doreşte să difuzeze, în cadrul jurnalului Focus, imaginile de aseară cu tânăra care a fost accidentată de tramvai. În acest sens, vă cerem acordul pentru utilizarea imaginilor, evident, cu menţionarea sursei.

În rest, toate celelalte televiziuni au preluat imaginile fără a ne cere acordul specificând totuși sursa (și le și mulțumim). Bine, Realitatea mi-a cerut acordul verbal deoarece reprezentantul lor lua micul dejun cu mine. 🙂

Cu mult respect pentru acest reporter de la Prima TV.

PS Nu este suficient să menționezi sursa, legal trebuie să ai și acordul autorului pentru a te folosi de opera lui.