Apăi să vedeți ce liniște se face în jurul meu când spun că sunt din Vaslui! Asta problemă adevărată! 🙂
Citesc si
Proiectele mele
- Cele mai bune camere video auto Camere video auto premium
- Donez un Pi unui copil defavorizat din România
- Gadget-uri utile pe care le folosesc Gadget-uri utile
Ultimele Articole
Când BMW-ul face mișto de mine (experiența cu BMW iX3 cel nou)
miercuri, 9 decembrie 2020Numele meu este Răzvan și sunt dependent de Black Friday, de adevăratul Black Friday :)
miercuri, 9 decembrie 2020Am descoperit cea mai satisfăcătoare modalitate de a ascuți creioane! :)
miercuri, 9 decembrie 2020Viața cu cardio la prima oră (folosind un joc în VR și alternând cu un trainer de bicicletă de la Garmin )
miercuri, 9 decembrie 2020Ultimele comentarii
- Cris a comentat la Când BMW-ul face mișto de mine (experiența cu BMW iX3 cel nou)
sâmbătă, 21 martie 2026
- razvanbb a comentat la Please help! Căutăm de închiriat o sală/un spațiu unde se poate amenaja o școală de dans irlandez (cu tropăitul și gălăgia asociată)
sâmbătă, 14 martie 2026
- Cris a comentat la Please help! Căutăm de închiriat o sală/un spațiu unde se poate amenaja o școală de dans irlandez (cu tropăitul și gălăgia asociată)
sâmbătă, 14 martie 2026
- George a comentat la Pare că am găsit o soluție cu problema lătratului generat de câinii vecinei
sâmbătă, 24 ianuarie 2026
Top Articole
„În minutul 14, după mai multe proteste de pe banca turcilor, Colțescu l-a informat pe Hațegan că trebuie să elimine pe cineva. L-a indicat pe Webo, folosind un apelativ rasist: „Băi, băi, ăla negru”” (cf gsp.ro)
Mi se pare o problema in sensul in care discriminarea pozitiva mi se pare o problema.
„Discriminarea pozitivă, presupune acordarea unei preferințe automate și absolute membrilor grupului minoritar,” (cf Wikipedia). Practic minoritatile au drepturi mai multe decat „majoritatea”.
Practic „ala negru” din exprimarea arbitrului nu avea rol peiorativ ci mai curand rol descriptiv, comunica un atribut al respectivei persoane care il ajuta pe destinatarul mesajului sa il identifice mai usor.
Turcii, asa cunoscuti cum sunt pentru lupta pentru drepturilor minoritatilor, au profitat de ocazie pentru a face spectacol.
Identificarea prin culoarea pielii e rasism.atit
Chestia asta ar trebui comunicata si tratatelor de medicina. Inca fac greseli de genul „Deaths from lung scarring – sarcoidosis – are 16 times more common among blacks than among whites. The disease recently killed former NFL star Reggie White at age 43.”
@Alex, daca mergi pe strada si esti jefuit, atunci cand te duci la Politie si se face portretul robot ai voie sa spui culoarea pielii atacatorului? Sau asta este rasism si atat (cum spui tu)?
Salut!
În situații mai obișnuite la corporație, cum ar fi un om nou în echipă care se interesa de ce rol are o persoană anume a descris-o ca fiind „aia, mai țigănoasă” (pe motiv de culoare a pielii mai închisă) și nu mi s-a părut okay apelativul.
Am auzit la corporație exprimări de genul „eu nu dau bună ziua la bărbații pe invers” legat de un băiat din echipă pe care cineva nu îl saluta „din principiu”.
La fel, cînd lucrezi cu indieni, mai ajunge pe grupul de whatsapp al echipei vreo poză de la vreun eveniment corporate din India. Comentariile românașilor sunt la nivelul „ce întunecată e poza” cu referire la culoarea pielii celor fotografiați. Niciodată un manager român nu a considerat lucrurile astea rasism.
În lumea asta românească în care nu contează cum te exprimi, unde pui virgulele sau dacă nimerești pluralul, exprimări slobode par firești. Doar că nu sunt.
Am ajuns prea sensibili si se exagereaza in anumite cazuri.
Da, exprimarea „aia, mai tiganoasa” nu este in regula intr-o corporatie, dar asta nu inseamna ca persoana respectiva ar fi trebuit pusa la zid si concediata. Pentru ca asta se intampla acum cu Sebastian Coltescu.
Preluat:
„România – Franța, 13.02.2002. Francezii ne-au făcut „țigani” – nu a fost considerat rasism.
Irina Begu – Caroline Garcia, primul tur al turneului de la Charleston, 2016. „Nu pot să cred că mă bate o țigancă”, declară Caroline Garcia la finalul partidei – nu a fost considerat rasism.
CFR Cluj – Slavia Praga, 20.08.2019. Suporterii echipei adverse scandează „țiganii, țiganii” – meciul continuă, nu e considerat rasism.
Napoli – Steaua București, 2010. Italienii ne spun că suntem „o rasă de rahat, neam de țigani de rahat” – partida se joacă, nu este considerat rasism.
Simona Halep – Sloane Stephens, 10.06.2018. Halep câștigă Roland Garros. „O româncă a câştigat la Roland Garros”, este mesajul care însoţeşte fotografia, iar personajul care apare în caricatură strigă pe străzi: „Fiare vechi, fiare vechi” – „doar o caricatură”, nu e considerat rasism.
Sebastian Colțescu spune „ăla negru”, fără conotație denotativă. Partida PSG – Bașakșehir se oprește, jucătorii ies de pe teren, toată lumea îl molestează și este acuzat de rasism.
Românii sunt prea mici ca să fie discriminați rasial ;)”
Daca spunea „ăla negru de respira greu” nu ar fi fost nici o problema.
Genial!