Pe 1 decembrie 1990, militarii români erau întâmpinați cu zâmbete, stegulețe și salutul publicului de pe margine. Parada era o ocazie unică de ridicare în slăvi a militarilor români care se sacrifică pentru poporul român.
Pe 1 decembrie 2013, militarii români sunt întâmpinați cu concentrare, cu mâinile ridicate și nemișcate. Fiecare spectator vrea să prindă cea mai bună poziție cu cel mai bun zoom. Parada devine o înșiruire de poze pe foarte multe wall-uri. Militarii români sunt întâmpinați de niște mâini ridicate cu niște telefoane în vârf. Sunt priviți de niște lentile și de foarte mulți mega pixeli. Sunt un generator de conținut pentru canalele de socializare.
Aproape nimeni nu mai urmărește spectacolul. Noroc cu copiii care nu au încă smartphone-uri. 🙂

Foto credit Marcu. 🙂
Adaugă comentariu