Scriu pentru a doua oară pe acest subiect.

Ne-am gândit să te invităm pe tine ca blogger pentru că tu oricum filmezi și poți să ne faci un filmuleț drăguț. Și asta înseamnă că nu mai trebuie să angajăm pe cineva cu cameră„. Aha! Deci știți că munca de acest gen costă!

Ne-a plăcut filmulețul tău de data trecută pentru că ai filmat din multe unghiuri interesante cu camere de acțiune.” Aha! Deci știți că pentru un filmuleț bun ai nevoie de echipamente scumpe în care eu am investit.

Ne place cum faci montajele și am vrea ca filmulețul ăsta să arate așa și să aibă și muzica asta și să fie și secvențe din astea etc„. Aha! Deja e un mic brief ce-mi spuneți voi. Practic îmi dați și de lucru suplimentar în care eu investesc timp.

Și avem și nevoie de promovare pe blogul tău referitor la acest subiect. Te invităm în campanie că uite ce concept mișto avem.” Aha! Deci aveți nevoie și de promovare pe blogul meu în care eu am investit timp și bani pentru a forma o comunitate. Și fără bani pentru că doar „îți oferim conținut„…

3d free stamp 1013tm pic 2058

Da, fraților, mă bag în orice campanie cu un concept absolut bestial și care mie mi s-ar părea interesant pentru comunitatea mea. Formatorul de opinie din mine își dorește așa ceva. Dar dacă acea campanie are un brief deja nu mai e conținut simplu. Este o muncă care trebuie plătită.

Așa cum eu lucrez cu vise/filme/texte mișto așa lucrezi și tu om de PR/marketing cu concepte, texte stereotipe și idei de promovare. Nimic palpabil… dar totuși cineva te plătește pentru asta. Cineva se gândește la timpul tău și la efortul pe care îl depui. Cineva se gândește că dacă vrea să obțină rezultate trebuie să investească în tine, în timpul tău și în ideile tale.

Comunitatea mea este cea mai mișto și încerc să o susțin prin munca mea cu lucruri interesante. Sunt bloggeri care muncesc pe brânci pentru comunitatea lor. Zoso scrie 4-5 articole pe zi din diverse domenii. Muncește ore bune pentru partea de documentare. Creează conținut divers pentru o acoperire cât mai mare. Nu stă să povestească despre băbuța din tramvai sau despre experiența lui extraordinară de la SPA.

Știu că părerea generală despre bloggeri este una proastă. Știu că în general articolele de pe bloguri sunt sau niște povești anoste sau niște frustrări de moment sau niște preluări de filmulețe de pe net. Există în schimb pe lumea asta niște creatori de conținut. Sunt oameni care chiar muncesc pentru cititorii lor. Sunt acei formatori de opinie care sunt la un alt nivel față de blogging-ul clasic care constă în a-ți povesti viața pe net. Acești formatori de opinie sunt subiectivi. Au o părere bine definită despre un subiect. Sunt oameni care sunt căutați de public. Sunt oameni cărora li se cere opinia într-un domeniu sau altul. Sunt oameni care chiar muncesc pentru comunitatea lor.

Revenind la subiect. Da, filmez pentru că asta-mi place să fac. Dar din asta trăiesc… din video și blogging.

Și da, filmulețul pe care l-am făcut prima oară a fost gratis pentru că voiam să vă arăt ce pot să fac. Probabil că aici am greșit eu. Acum că v-a plăcut munca mea ați putea să și apreciați corespunzător efortul depus. Intru într-o campanie cu un concept mișto fără bani pentru că mi se pare un subiect interesant pentru cititorii mei. Dar nu extindeți treaba asta dincolo de partea de promovare. Nu mă luați de fraier… „tu oricum filmezi” este un concept greșit…